Sakrament małżeństwa sprawia, że miłość dwojga ludzi zostaje wzmocniona i uświęcona przez Boga, treść przysięgi małżeńskiej może stać się treścią ich życia.
Kobieta i mężczyzna sami udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Obiecują sobie miłość i wierność oraz wyrażają gotowość przyjęcia i wychowania dziecka. Wiążą życie ze sobą nawzajem oraz z Bogiem, który zawsze będzie między nimi obecny, otaczając ich małżeństwo swoją opieką.
Przyjęcie sakramentu małżeństwa oznacza, że małżonkowie będą iść wspólnie przez życie i pozostaną przy sobie w dobrych i złych chwilach. Ważne, by nie zapominać, że nadrzędnym celem sakramentu jest osiągnięcie zbawienia, a więc małżonkowie powinni się wspierać w swojej drodze do świętości.
Ślub w naszej parafii krok po kroku:
1. Spotkanie w kancelarii parafialnej
Na rok przed planowanym ślubem przyszli małżonkowie powinni udać się do kancelarii parafialnej. Na spotkaniu zostanie ustalony termin ślubu, a duszpasterz poinformuje o wszystkich formalnościach związanych z przygotowaniem do ślubu.
2. Kurs przedmałżeński
Narzeczeni muszą odbyć kurs przedmałżeński 3–12 miesięcy przed ślubem. Wszelkie informacje na temat kursu dostaniecie w kancelarii parafialnej.
3. Wizyta w poradni rodzinnej
Przyszli małżonkowie powinni uczestniczyć w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej.
4. Spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej
Protokół przedślubny spisuje się na trzy miesiące przed ślubem. Należy wówczas przedłożyć następujące dokumenty:
– Dowód osobisty
– Dokumenty do małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego
– Świadectwo chrztu i bierzmowania
– Zaświadczenie o katechizacji (ostatnie świadectwo szkolne)
5. Spowiedź przedślubna
W trakcie przygotowań do ślubu należy przynajmniej dwukrotnie przystąpić do spowiedzi i poinformować spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna.
6. Zapowiedzi
Informacja o zamiarze zawarcia małżeństwa jest podawana do wiadomości publicznej w parafiach narzeczonych. Celem zapowiedzi jest potwierdzenie stanu wolnego przyszłych małżonków i wykluczenie ewentualnych przeszkód zawarcia małżeństwa.
7. Spotkanie z duszpasterzem
Tuż przed ślubem należy spotkać się z duszpasterzem, który sprawdzi, czy dopełnione zostały formalności i omówi sprawy organizacyjne związane z ceremonią udzielenia sakramentu małżeństwa.